تبلیغات

دریافت کد رای گیری

گیلان سرزمین گیل و دیلم و بزرگ مردان گذشته و حال
امی قشنگ گیلان - منجیل
امی قشنگ گیلان
گیلان قشنگ ما
صفحه نخست       پست الکترونیک          تماس با ما              ATOM            طراح قالب
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
وقتی صحبت از شهر منجیل می‌شود، بی‌شک همگی به یاد وزش باد و توربین‌های بادی آن می‌افتیم. این توربین‌ها نه تنها یکی از بزرگترین منابع تولید انرژی پاک به شمار می‌آیند بلکه شهرت و زیبایی خاصی به این شهر داده‌اند. به خاطر وجود این توربین‌ها و همچنین سد سپیدرود این شهر به عنوان مرکز تجاری شهرستان رودبار استان گیلان شناخته می‌شود.

با ما در ادامه همراه باشید تا عملکرد این توربین‌ها را مورد بررسی قرار دهیم.

منجیل در منطقه‌ای کوهستانی در کرانه شرقی سپیدرود قرار دارد که منطقه‌ای به شدت باد خیز است. همین امر باعث شده که چندین نیروگاه بادی برای تولید برق در این شهر ساخته شود.

نیروگاه‌های بادی درواقع مراکز تولید انرژی هستند که در آن‌ها به جای استفاده از سوخت‌های فسیلی از نیروی باد استفاده می‌شود. از این رو بسیار حائز اهمیت هستند.

 

منجیل شهر توربین‌های بادی ایران manjil

توربین‌های بادی منجیل به طور کلی به دو دسته تقسیم می‌شوند: توربین‌های بادی با محور عمودی و توربین‌های بادی با محور افقی.

توربین‌های بادی با محور عمودی دارای قسمتی به نام روتور هستند که پره‌ها به آن متصل می‌شوند. در این نوع توربین‌ها روتور اصلی به صورت عمودی قرار می‌گیرد. در این حالت دیگر جهت وزش باد اهمیتی ندارد. در واقع در این حالت، جهت وزش باد از هر طرفی که باشد می‌تواند توربین را حرکت دهد. در واقع این مسئله یک مزیت برای توربین‌های بادی با محور عمودی به شمار می‌آید زیرا این نوع توربین‌ها برای مناطقی که جهت وزش باد در آن‌ها متغیر است، بسیار مناسب‌اند.

منجیل شهر توربین‌های بادی ایران 200px Darrieus windmill در توربین‌های بادی با محور افقی روتور و ژنراتور در بالای برج بلند قرار می‌گیرند. این نوع توربین‌ها حتما باید در جهت وزش باد قرار بگیرند تا بتوانند به درستی کار کنند و دارای یک سنسور می‌باشند که به وسیله‌ی آن جهت وزش باد را تعیین می‌کنند. به این صورت که مقادیر سرعت و جهت وزش باد به صورت شبانه روزی به وسیله‌ی این سنسور‌ها، هر چند ثانیه یک بار و در ارتفاع مختلف از سطح زمین اندازه گیری شده و برای هر ارتفاع مقادیر متوسط آن به صورت انتخابی مثلا در هر 10 دقیقه ثبت می‌شود.

توربین‌های بادی با محور افقی خود سه حالت دارند: توربین‌های بادی با یک پره، توربین‌های بادی با دو پره و توربین‌های بادی با سه پره.

توربین‌های بادی با سه پره همانطور که از نامشان پیداست، معمولا دارای سه پره به طول 30 تا 40 متر هستند. این پره‌ها روی برج‌هایی به صورت لوله‌های فولادی و به ارتفاع 60 تا 90 متر نصب می‌شوند.

اما همانطور که گفته شد توربین‌های بادی با یک و دو پره هم وجود دارند. اما علت استفاده از آن‌ها چیست؟ پاسخ این است: دلیل استفاده از این نوع توربین‌ها درواقع صرفه‌جویی در هزینه‌های مربوط به روتور‌ها و پره‌هاست. اما این نوع از توربین‌ها نسبت به توربین‌های بادی با سه پره، کمتر رایج هستند.

توربین‌های بادی که در شهر منجیل وجود دارند از نوع توربین‌‌های با محور افقی و اغلب دارای سه پره هستند.

منجیل شهر توربین‌های بادی ایران  برخی از توربین‌های بادی با سرعت ثابت کار می‌کنند اما توربین‌هایی با سرعت متغیر می‌توانند انرژی بیشتری تولید کنند.

در نیروگاه منجیل دو نوع توربین به کار رفته است: توربین استال و توربین پیچ کنترل.

نوع استال، انواع قدیمی توربین های بادی می‌باشند. وقتی سرعت باد به بیش از 25 متر بر ثانیه رسید توان توربین های استال کم می‌شود. نوک پره های توربین استال دارای یک فلپ متحرک می‌باشد  در واقع زمانی که سرعت باد به بیش از 25 متر برثانیه می‌رسد، فلپ متحرک در اثر نیروی گریز از مرکز از نوک پره بیرون می‌زند تا پره بایستد و توربین با چرخش از مسیر باد خارج شود. اما در توربین های پیچ کنترل با افزایش سرعت باد با پیچش در پره توان توربین کم نشده و ثابت خواهد ماند.

هنگام وزش باد، پره‌های توربین‌ بادی شروع به حرکت می‌کند و انرژی جنبشی باد را به انرژی مکانیکی تبدیل می‌کند. در واقع انرژی مکانیکی که از طریق حرکت پره‌ها تولید شده است، به ژنراتور منتقل می‌شود در این حالت ژنراتور نیز به چرخش درآمده و در نهایت انرژی الکتریکی تولید می‌شود.

برای تولید برق به مقدار کلان نیاز به تعداد زیادی توربین بادی است. در واقع به مجموعه‌ای از توربین‌های بادی در یک جا نیروگاه بادی می‌گویند که اصطلاحا به آن مزرعه‌ یا پارک توربین‌های بادی هم گفته می‌شود.

در اطراف شهر منجیل و رودبار تا اواخر سال 1383 تعداد 51 عدد توربین بادی نصب شده بود که ظرفیت مجموع آن 21 هزار 580 کیلو وات بوده و این ظرفیت مشتمل بر 27 واحد توربین 300 کیلو واتی، 2 واحد توربین 500 کیلو واتی در مناطق رودبار و منجیل، 18 واحد توربین 550 کیلوواتی و سه واحد توربین 660 کیلوواتی و یک واحد 600 کیلو واتی در بابائیان منجیل بود.

درحال حاضر حدود 87 توربین بادی در نیروگاه بادی منجیل نصب شده است که سالانه 180 میلیون کیلو وات ساعت برق تولید میکند. هم چنین عملیاتی برای نصب حدود 36 دستگاه توربین در این نیروگاه در حال اجراست که در صورت پایان این عملیات ظرفیت تولید برق نیروگاه به 100 مگاوات می‌ رسد و میزان تولید برق آن به سالانه 300 میلیون کیلو وات ساعت افزایش خواهد یافت.

منجیل شهر توربین‌های بادی ایران n00334629 b نحوه چیدمان و نصب توربین‌های بادی نیز اهمیت دارد. این چیدمان ها با توجه محدودیت زمین نیاز به محاسباتی دقیق دارد. درواقع نحوه‌ی چیدمان باید به گونه‌ای باشد که جریان باد به صورت بهینه و به بهترین نحو از توربین‌ها عبور کند. به طوری که میزان برق تولیدی به بیشترین مقدار برسد و موجب ایجاد آلودگی صوتی نشود. همچنین این توربین‌ها باید طوری نصب شوند که اغلب در جهت وزش باد قرار گیرند تا نیاز چندانی به چرخش مکرر دماغه‌ی توربین نباشد.

استفاده از باد برای تولید انرژی مزیت‌هایی دارد. یکی از بدیهی‌ترین این مزیت‌ها این است که انرژی باد مجانی است و نیازی به هزینه ندارد. از این رو باعث کاهش بسیاری ازهزینه‌ها می‌شود.

یکی دیگر از مزیت‌های تولید برق به وسیله باد، کاهش آلودگی‌های محیط زیست است. استفاده از  سوخت‌های فسیلی علاوه بر هزینه‌های زیاد، موجب آلودگی محیط زیست ومشکلات تنفسی نیز می‌شود. درواقع باد یک سوخت پاک محسوب می‌شود و همچنین نیروگاه‌های بادی به دلیل اینکه سوختی نمی‌سوزانند هیچ‌گونه آلودگی هوا و یا آلودگی آبی ایجاد نمی‌کنند.

هر كیلو وات ساعت برق که به وسیله‌ی باد تولید می‌شود، باعث كاهش یك كیلوگرم از آلاینده های هوا می‌شود که 850 گرم آن گاز کربن دی اکسید می‌باشد. پس می‌توان گفت که استفاده از نیروگاه‌های بادی نه تنها روشی اقتصادی برای تولید انرژیست، بلکه باعث کاهش آلودگی‌های محیط زیست نیز می‌شود.

نیروگاه‌های بادی مضراتی نیز دارند. برای مثال برای ساخت توربین‌های بادی در یک محل باید حدود 50 متر از زمین را حفر کرد که این ساخت و سازها موجب تغییراتی در رشد گیاهان در آن منطقه می‌شود. همچنین برای کارکرد بهتر توربین‌های بادی، درختان اطراف نیروگاه‌ باید قطع شوند که این امر بر زندگی حیات وحش اثر منفی دارد.

توربین‌های بادی بر کیفیت کار گیرنده‌های رادیویی و تلویزیونی نیز تاثیر منفی دارند. مشکل دیگر همان آلودگی صوتی است که ممکن است در این مناطق به وجود بیاید. صدای حاصل از این نیروگاه‌ها بر زندگی پرندگان اثر سوء دارد.

به طور کلی می‌توان نتیجه گرفت که نیروگاه بادی منجیل اگرچه ممکن است مضراتی داشته باشد اما مزایای بسیار زیادی دارد و سالانه میزان قابل توجهی برق تولید می‌کند که بسیار حائز اهمیت است.

آیا شما تاکنون به منجیل سفر کرده‌اید؟ خاطره‌ای با این توربین‌ها دارید؟ مشاهدات خود را با ما و خوانندگان در میان بگذارید.

نوع مطلب : تفریحی، شهرستان ها، کوه ها، اثر طبیعی، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
پنجشنبه 5 آذر 1394
سه شنبه 17 مرداد 1396 02:37 ب.ظ
Hi there I am so thrilled I found your webpage, I really
found you by mistake, while I was browsing on Aol for something else, Anyways I am here now and would just like to say kudos for a marvelous post and a all round thrilling blog (I also
love the theme/design), I don’t have time to look over it
all at the minute but I have saved it and also
added your RSS feeds, so when I have time I will be back to read a
great deal more, Please do keep up the great jo.
امیر محمد کاوشreally thanks for your support
یکشنبه 15 مرداد 1396 02:44 ق.ظ
It's remarkable designed for me to have a website, which is helpful designed for my experience.
thanks admin
امیر محمد کاوشyour welcome sir
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.

آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی

ماشین حساب

برای چاپ این صفحه بر روی تصویر زیر کلیک فرمایید.


چاپ این صفحه


کد پیغام خوش آمدگوییکد متحرک سازی عنوان وب