تبلیغات

دریافت کد رای گیری

گیلان سرزمین گیل و دیلم و بزرگ مردان گذشته و حال
امی قشنگ گیلان - مشخصات شهرستان ها
امی قشنگ گیلان
گیلان قشنگ ما
صفحه نخست       پست الکترونیک          تماس با ما              ATOM            طراح قالب
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من

شهرستان رشت : با مساحت 2/1272 کیلومتر مربع در مرکز استان گیلان واقع شده است،رشت از شمال به دریای خزر و شهرستان بندر انزلی، از جنوب به شهرستان رودبار، از شرق به شهرستان آستانه اشرفیه، لاهیجان و سیاهکل وآستانه اشرفیه، لاهیجان و سیاهکل و از غرب به شهرستان های شفت و صومعه سرا و بندر انزلی محدود می شود. طبق آخرین تقسیمات اداری شهرستان رشت دارای 6 بخش، مرکزی، خمام، خشکبیجار، سنگر، کوچصفهان و لشت نشاء، 6 نقطه شهری رشت ( مرکز شهرستان )، سنگر، کوچصفهان، لشت نشاء، خشکبیجار، خمام، 18 دهستان حومه، پیربازار، پسیخان، لاکان، چوکام، کته سر، چاپارخانه، نوشر، حاجی بکنده، سنگر، سراوان، اسلام آباد، بلسبنه لولمان، کنارسر، گفشه، جیرنده، علی آباد زیبا کنار جزء این تقسیمات می باشند. همچنین مركز رشت دارای 296 آبادی می باشد .
 
شهرستان انزلی : در شمال استان گیلان با وسعتی معادل 7/304 کیلومتر مربع واقع گردیده است.
این شهرستان از شمال به دریای خزر از جنوب به شهرستان صومعه سرا، از شرق به شهرستان رشت و
از غرب به 
رضوانشهر متصل می باشد . شهرستان انزلی دارای یک بخش مرکزی، یک نقطه شهری با نام
انزلی، 2 دهستان به نام های چهار فریضه و لیچارکی حسن رود و 29 روستا می باشد.
.فاصله انزلی تا
مرکز استان 40 کیلومتر می باشد
.
شهرستان لاهیجان : در شرق استان گیلان واقع گردیده است و از شمال به دریای خزر،از جنوب به شهرستان رودبار، از شرق به شهرستان های لنگرود و رودسر و از غرب به شهرستان های آستانه اشرفیه و رشت محدود می باشد. شهرستان لاهیجان بین 45 °49 تا 13 °50 عرض جغرافیائی و04 °37 تا 23 °37 طول جغرافیایی قرار دارد.
مساحت این شهرستان معادل 7/436 کیلومترمربع است و مرکز این شهرستان، شهر لاهیجان می باشد.  براساس آخرین تقسیمات اداری سال 1384، این شهرستان دارای 2 بخش به نام های مرکزی و رودبنه، 2 نقطه شهری به   نام های لاهیجان و رودبنه و 7 دهستان بازکیاگوراب، لیالستان، لیل، آهندان و لفمجان از بخش مرکزی و شیرجوپشت و رودبنه از بخش رودبنه می باشد همچنین تعداد آبادی های شهرستان 188 پارچه استٰ شهرستان لاهیجان دارای دو ناحیه عمده جغرافیایی جلگه ای و کوهستانی است  در ناحیه جلگه ای نوار باریک ساحلی و در ناحیه کوهستانی محدوده های کوهپایه ای، جنگلی و مرتعی در ارتفاعات مختلف به چشم می خورد.
جمعیت کل شهرستان لاهیجان بر اساس سرشماری سال 1385 ، 162898 نفر می باشد  این شهرستان دارای 14749 هکتار اراضی کشاورزی است که 3988 هکتار آن اراضی باغی و مابقی را اراضی زراعی تشکیل می دهد , از عمده محصولات زراعی و باغی این شهرستان برنج،چای، توتون، مرکبات .
 
شهرستان رودسر : شرقی ترین شهرستان استان گیلان می باشد  , مساحت این شهرستان 1340 کیلومتر مربع است. این شهرستان از سمت شمال به دریای خزر و از سمت جنوب به کوههای باختری البرز و استان قزوین و از سمت شرق به استان مازندران و شهرستان رامسر و از سمت غرب به شهرستان املش و از جنوب غربی به سیاهکل و کلیشم رودبار محدود می گردد. این شهرستان دارای 4 بخش و 5 نقطه شهری می باشد, نقاط شهری آن عبارتند از رودسر ( مرکز شهرستان )،کلاچای، رحیم آباد واجارگاه و چابکسر ...
 دهستان های این شهرستان عبارتند از : چینی جان، رضا محله، بی بالان، ماچیان، اوشیان، سیاهکلرود،اشکور علیا و سیارسقاق اشکور سفلی، رحیم آباد، شوییل ...
اقتصاد عمده این شهرستان بر پایه کشاورزی ( کاشت محصولات برنج و چای ) است.
 
شهرستان فومن : در جنوب غربی استان گیلان در 51 °48 تا 26 °49 طول جغرافیایی شرقی و 01  °37 تا17 °37 عرض جغرافیائی شمالی واقع شده است, مساحت این شهرستان 9/777 کیلومتر مربع است و در 27 کیلومتری جنوب غربی رشت واقع گردیده است.
شهرستان فومن از شمال به شهرستان صومعه سرا و ماسال، از غرب به شهرستان خلخال و استان اردبیل و از جنوب غربی به استان زنجان و از جنوب شرقی و شرق، به شهرستان های شفت و رشت محدود می شود.
بر اساس آخرین تقسیمات اداری – سیاسی شهرستان فومن از 2 بخش مرکزی و سردار جنگل، 2 شهر به نام های ماسوله و فومن، 6 دهستان به نام های آلیان، سردار جنگل، رود پیش، گشت، گوراب پس، لولمان تشکیل شده است.
همچنین این شهرستان دارای 155 روستاست که 144 روستا دارای سکنه و 11 روستا خالی از سکنه است.آب و هوای مناسب و زمین های خاصلخیز فومن سبب گشته که کشاورزی رونق خاصی از آن داشته باشد.
اکثر ساکنان فومن به کار کشاورزی و دامداری اشتغال دارند,از محصولات عمده کشاورزی فومن می توان از انواع برنج و چای و کشت توتون نام برد همچنین پخت کلوچه سنتی و بافتنی هایی که در این شهرستان رواج دارد موجب اشتغال و درآمد زائی منطقه است .
 
شهرستان لنگرود : در 50 کیلومتری رشت واقع شده و 10 کیلومتر با دریا فاصله دارد. لنگرود از شمال به دریای خزر، از شمال شرق به شهرستان رودسر ، از جنوب شرقی به شهرستان املش و از جنوب و جنوب غربی به شهرستان سیاهکل و از شمال غربی به شهرستان لاهیجان محدود می شود. مساحت این شهرستان معادل 438 کیلومتر مربع می باشد. بر اساس آخرین تقسیمات اداری – سیاسی سال 1384 این شهرستان دارای 3 بخش به نام های اطاق ور، کومله و مرکزی است و 7 دهستان به نام های چاف، کومله، لات لیل ، گل سفید، دریاسر، دیوشل و مریدان و 217 آبادی است که 212 روستای دارای سکنه و 5 روستا خالی از سکنه می باشد.
 
شهرستان آستارا : به وسعت 5/432 کیلومتر مربع در شمالی ترین نقطه استان گیلان قرار دارد.
این شهرستان از شمال به جمهوری آذربایجان، از جنوب به شهرستان تالش، از شرق به دریای خزر و از غرببه کوههای تالش محدود می شود, از طریق گردنه کوهستانی حیران می توان به شهرستان اردبیل در ارتفاع حدود 1800 متری رسید که در واقع ابتدای فلات ایران محسوب می شود.
این شهرستان دارای دو بخش به نام های مرکزی و لوندویل، 4 دهستان به نام های چلوند، لوندویل، حیران و ویرمونی و 82 آبادی دارد که 70 آبادی دارای سکنه و 12 آبادی خالی از سکنه می باشد. شهر آستارا به شهر بام های سفالی معروف می باشد و از جمله وجه تسمیه کلمه آستارا می توان به موارد زیر اشاره نمود :
کلمه آستارا از نام استر  یعنی ناهید (آناهید) که مورد پرستش مردان ایران باستان بوده اخذ شده است همچنین آستارا در زبان تالشی عبارت است از آ به معنی آب، ستو به معنی کنار ساحلو را به معنی راه اخذ شده است و در مجموع به معنی راهی در کنار آب است.
 
شهرستان آستانه : اشرفیه در شرق استان گیلان و در فاصله 30 کیلومتری مرکز استان ( رشت ) و فاصله آن تا تهران 360 کیلومتر است, این شهرستان از شمال به دریای خزر، از شرق و جنوب به لاهیجان و از غرب به شهرستان رشت محدود شده است.
وسعت شهرستان 8/412 کیلومتر مربع است, این شهرستان دارای 2 بخش مرکزی و کیاشهر، 2 نقطه شهری بندر کیاشهر و آستانه 6 دهستان به نام های دهگاه، کیاشهر، چهارده، دهشال، کورگاه، كیسم و 95 روستا می باشد. یکی از نکات جالب توجه در مورد شهرستان آستانه اشرفیه : یک شهرت برنج آن و بادام زمینی و دیگری وجود بهترین خاویار دنیا که متعلق به بندر کیاشهر است، می باشد.
 
شهرستان شفت : در ناحیه غربی استان گیلان واقع گردیده و از شمال به شهرستان های رشت و فومن، از جنوب به استان زنجان  ازشرق به شهرستان رشت و از غرب به شهرستان فومن محدود می شود.
مساحت این شهرستان معادل 9/586 کیلومتر مربع است , شهرستان شفت دارای 2 بخش به نام های احمد سرگوراب و مرکزی، 2 نقطه شهری به نام های احمد سر گوراب و شفت است و 4 دهستان به نام های ملاسرا، جیرده، نصیر محله و چوبر می باشد و 97 روستا دارد،که 94 روستا دارای سکنه و 3 روستا خالی از سکنه می باشد. شهرستان شفت دارای 2 ناحیه عمده جغرافیائی جلگه ای و کوهستانی است .
در ناحیه کوهستانی محدوده های کوهپایه ای، جنگلی و مرتعی در ارتفاعات مختلف به چشم می خورد, آب و هوای ناحیه جلگه ای شهرستان شفت مرطوب و در فصل های مختلف سال دارای شرایط مطلوب می باشد و در کوهستان نیمه مرطوب و دارای شرایط متوسط است.
 
صومعه سرا : این شهرستان در ناحیه غربی استان گیلان واقع گردیده و از شمال به شهرستان های انزلی و رضوانشهر، از جنوب به فومن و از شرق به شهرستان رشت محدود است. مساحت این شهرستان معادل 9/572 کیلومتر مربع است. شهرستان صومعه سرا دارای 3 بخش به نام های مرکزی، میرزا کوچک و تولم، 7 دهستان به نام های طاهرگوراب، ضیابر، کسماء گوراب زرمیخ، مرکیه، هنده خاله و تولم می باشد.
همچنین این شهرستان دارای 3 نقطه شهری است که عبارتند از صومعه سرا مرکز شهرستان، تولم شهر مرکز بخش تولم و گوراب زرمیخ مرکز بخش میرزا کوچک است. این شهرستان دارای 151 روستا است که 149 روستا دارای سکنه و 2 روستا خالی از سکنه می باشند.
 
شهرستان تالش : در شمال غربی استان گیلان قرار گرفته است. از شمال به شهرستان آستارا، از جنوب به شهرستان رضوانشهراز شرق به دریای خزر و از غرب به استان اردبیل محدود می شودمساحت تالش872/2215کیلومتر مربع است . مرکز تالش شهر هشتپر است که ارتفاع آن از سطح دریای آزاد به 80 متر می رسد. شهرستان تالش دارای چهار بخش به نام های حویق، مرکزی، اسالم، کرگانرود و تعداد 5 شهر، 10 دهستان  و شامل 320 آبادی دارای سکنه و 50 آبادی بدون سکنه می باشد. این شهرستان دارای دو ناحیه آب و هوایی جلگه ای و کوهستانی است.
میزان بارندگی در این شهرستان حدود 1000 تا 1400 میلی متر است.
 
شهرستان ماسال  : به مساحت 633 کیلومتر مربع در شمال غربی استان گیلان واقع شده و این شهرستان از سمت شمال به شهرستان رضوانشهر و از جنوب و شرق به شهرستان صومعه سرا و از غرب به شهرستان خلخال از استان اردبیل محدود می شود.
ناحیه ماسال از نظر موقعیت جغرافیایی بین 43 °48 تا 43 °49 طول شرقی و 15 °37 تا 29 °37 عرض شمالی واقع است.
طبق تقسیمات اداری – سیاسی ماسال دارای 2 بخش، 2 نقطه شهری، 4 دهستان و 98 پارچه آبادی  می باشد. بخش مرکزی از 2 دهستان حومه و مرکزی و بخش شاندرمن از 2 دهستان شاندرمن و شیخ نشین تشکیل شده است, بخش مرکزی دارای شهر ماسال که مرکز شهرستان است، می باشد و بخش شاندرمن نیز یک شهر به نام بازار جمعه که مرکز بخش شاندرمن دارد.
از تعداد 98 روستای این شهرستان 86 روستا دارای سکنه و 12 روستا خالی از سکنه می باشد.
بهره برداری های کشاورزی بر حسب نوع فعالیت در شهرستان ماسال عبارت است , از زراعت، باغداری، تولید گل و گیاه پرورش طیور محلی، پرورش زنبور عسل، پرورش دام بزرگ و کوچک و پرورش کرم ابریشم...
 
شهرستان سیاهکل : در ناحیه شرقی استان گیلان  قرار دارد ,این شهرستان به لحاظ موقعیت عمومی از شمال به شهرستان لاهیجان از جنوب به شهرستان های رودبار و رودسر و از غرب نیز  به رودبار و رشت و از شرق به لنگرود و املش محدود می شود.
مساحت این شهرستان برابر 6/1048 کیلومتر مربع می باشد که 13/7 درصد از مساحت کل استان گیلان را به خود اختصاص می دهد؛ این شهرستان پس از رودبار، تالش، رشت و رودسر پنجمین شهرستان به لحاظ مساحت است. سیاهکل به لحاظ تقسیمات کشوری در سالهای اخیر از شهرستان لاهیجان جدا شده و دارای دو بخش دیلمان و مرکزی است و دارای 2 نقطه شهری به نام های سیاهکل ( مرکز شهرستان ) و دیلمان می باشد.
همچنین این شهرستان دارای 5 دهستان به نام های لفمجان، خرارود، توتکی، دیلمان و پیرکوه می باشد.
شهرستان سیاهکل دارای 248 پارچه آبادی است.جمعیت شهرستان در سال 1375، 51675 نفر بوده است
 
شهرستان رضوانشهر : با 5/783 کیلومتر مربع در شمال غربی گیلان، بین سواحل دریای خزر و رشته کوههای تالش واقع شده و از دو بخش جلگه ای و کوهستانی تشکیل گردیده است ؛ رضوانشهر بین شهرستان های تالش، انزلی، صومعه سرا، ماسال و خلخال واقع شده است و بدین لحاظ از موقعیت جغرافیائی و استراتژیک ممتازی برخوردار  می باشد، بدین معنا که گره گاه ارتباطی بخش های مرکزی، غربی و شمالی استان محسوب می شود و در داخل شاهراه ارتباطی گیلان به استان اردبیل و کشورهای قفقاز و روسیه قرار گرفته است.
رضوانشهر تا پیش از تبدیل شدن به شهرستان در سال 1376 تالشدولاب نامیده می شد که از لحاظ سیاسی و اداری یکی از بخش های پنجگانه سرزمین تالش به شمار  می آمد و مرکز شهرستان تالش نیز تا پایان جنگ دوم جهانی بندر شفارود در شرق رضوانشهر کنونی بود. مردم این منطقه از پیشینه فرهنگی و تمدن کهن برخوردارند که پیدایش آثار باستانی چند هزار ساله در آبادی های و سکه و میانرود موید این مطلب است.
شغل اکثر مردم شهرستان کشاورزی ( به طور عمده کشت برنج و دامپروری ) است. گروهی از مردم نیز به فعالیت های صیادی و پرورش ماهی می پردازند. صنایع چوب و کاغذ چوکا به عنوان یکی از مهمترین صنایع استان در این شهرستان قرار دارد و موجب اشتغال  عده ای از اهالی شده است.
شهرستان رضوانشهر از  جنوب به ماسال و صومعه سرا و از شرق به دریای خزر و از سمت جنوب شرقی به شهرستان انزلی و از غرب با شهرستان خلخال همجوار است. حدود 40 درصد از این شهرستان عرصه های کوهستانی، جنگلی، مرتعی و ییلاقی، 30 درصد کوهپایه ای و 30 درصد جلگه ای و ساحلی است . آب و هوای شهرستان در بخش ساحلی جلگه ای مرطوب و در کوهستان نیمه مرطوب است. میانگین بارش سالیانه این شهرستان 1400-1000 میلی متر است که از ساحل به جلگه به سمت کوهستان کاهش می یابد.
شهرستان رضوانشهر دارای 2 نقطه شهری به نام های رضوانشهر و پره سر، 2 بخش مرکزی و پره سر، 4 دهستان خوشابر گیلدولاب، دیناچال و ییلاق ارده و 98 روستای دارای سکنه و 12 روستای خالی از سکنه می باشد.
در سرشماری نفوس و مسکن سال 1365 جمعیت شهرستان 51090 نفر بود که 11576 نفر در نقاط شهری و 39514 نفر در نقاط روستایی مستقر بوده و در سال 1375 جمعیت شهرستان به 57738 نفر بالغ گردید که 4316 نفر در نقاط شهریو 2331 نفر در نقاط روستایی بوده اند.
 
 
املش :  تقریبا  یکی از شهرستان های جدید استان گیلان می باشد که در شرق استان گیلان واقع شده که درتاریخ 11/5/1376 بر اساس تقسیمات جدید کشوری به شهرستان تبدیل شده است. این شهرستان 410 کیلومتر مربع مساحت دارد و از سمت شمال و شرق با شهرستان رودسر ، از سمت جنوب با شهرستان سیاهکل و از سمت شمال غرب و غرب با لنگرود همسایه است, همچنین فاصله شهر املش با لنگرود 20 کیلو متر با رورسر 16 کیلو متر و با مرکز استان ( رشت ) 80 کیلومتر می باشد.
شهرستان املش دارای 2 بخش رانکوه و مرکزی و 2 نقطه شهری و 5 دهستان می باشد, بخش مرکزی شامل یک شهر به نام املش و 2 دهستان به نام های املش شمالی و املش جنوبی است. بخش رانکوه شامل یک شهر به نام رانکوه و 3 دهستان به نام های سمام ، کجید و شبخوس لات می باشد. قسمت اعظم این شهرستان که قسمت جنوب آن را تشکیل می دهد، کوهستانی است.
 
شهرستان رودبار : در جنوب استان گیلان و در یک ناحیه کوهستانی واقع گردیده است.
مرتفع ترین شهرستان گیلان با مساحتی حدود 544/2330 کیلومتر مربع از جنوب و غرب به استانهای قزوین و زنجان، از شمال و شمال غرب به شهرستان رشت و شفت و از سمت شمال شرق و شرق با شهرستان های سیاهکل و املش و رودسر محدود است .
مهمترین قله شهرستان به نام دلفک با 2705 متر ارتفاع است, مهمترین رودخانه های جاری در آن سفیدرود، شاهرود، زیکلی رود ؛ سیاهرود، قزل اوزن و توتکابن است. این شهرستان دارای 4 بخش به نام های مرکزی، رحمت آباد و بلوکات، خورگام و عمارلو است .همچنین دارای 10 دهستان به نام های رستم آباد شمالی، جنوبی، کلشتر، بلوکات خورگام، دشتویل، رحمت آباد، جیرنده، کلیشم ، خورگام و دلفک است,همچنین شهرستان رودبار دارای 7 نقطه شهری به نام های رودبارمرکز شهرستان "، لوشان، منجیل، جیرنده، رستم آباد؛ توتکابن و بره سر می باشد.
کشاورزی و کشت برنج و گندم و زیتون و دامداری در این ناحیه رواج دارد.
در شهرستان رودبار محصولاتی نظیر گندم، جو، برنج، نباتات علوفه ای، دانه های روغنی، حبوبات،محصولات جالیزی و سبزی و صیفی کشت می شود همچنین محصولات باغی شهرستان عبارتند از
زیتون، گردو فندق و سایر درختان میوه ای...
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
شنبه 23 خرداد 1394
سه شنبه 10 مرداد 1396 01:40 ق.ظ
Wow! This blog looks just like my old one! It's on a completely different subject but it has pretty much the same
page layout and design. Great choice of colors!
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.

آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی

ماشین حساب

برای چاپ این صفحه بر روی تصویر زیر کلیک فرمایید.


چاپ این صفحه


کد پیغام خوش آمدگوییکد متحرک سازی عنوان وب